Všetko niečo stojí

Všetko má svoju cenu.

Niekedy nie na prvý pohľad. Niekedy tú cenu neplatíme my. No cena je tam vždy. Aby sme si to ujasnili, cena nemusí zodpovedať hodnote.

  • Niekedy zaplatíme cenu aj za bezcennú vec. Vtedy je hodnotou skúsenosť.
  • Za hodnotné veci ich cenu zaplatíme vždy, no dobrou správou je, že väčšinou získame viac, ako sme zaplatili.
  • Niektoré veci majú rôznu hodnotu (a často aj rôznu cenu) pre rôznych ľudí.
  • Za niektoré veci, pre ktoré sa rozhodneme my, zaplatia iní.
  • Niekedy za skúsenosť zaplatíme vzťahom, z ktorého sme predtým ťažili a neplatili naspäť.

Tak, ako vo vzťahoch, ak ich chceme pestovať, potrebujeme udržiavať rovnováhu medzi braním a dávaním, tak aj pri púšťaní sa do nových vecí a využívani nevyžiadaných ponúk potrebujeme premýšľať o tom, aká je pre nás hodnota a aká bude cena tej ktorej veci alebo skúsenosti. A tiež, ak nás to bude stáť nejaký čas, z čoho ten čas uberieme. Lebo niekedy, bez toho, aby sme si to uvedomili, platíme aj cenu v pozornosti, kvalite, alebo čase, ktoré venujeme iným ľuďom. Ak to robíme ľuďom, ktorým na nás záleží, oni tú cenu za nás zaplatia. No ak to trvá dlho, za to tiež skôr alebo neskôr asi zaplatíme… Lebo každé “áno” má v sebe aj “nie”.

Dokonca aj za svoje talenty a dary “platíme” cenu. Jedna vec je, že ak nejaký talent máme, nejaký iný určite nemáme. To nás občas dostáva do situácií, kde sa cítime slabí, vnímame závislosť na niekom, kto ten talent, narozdiel od nás, má a dokáže to, čo my nie, niekedy nás okolnosti dostanú do situácie, že pre dosiahnutie úspech, ktorý chceme, potrebujeme zatnúť zuby a zaplatiť cenu diskomfortu, ak si chceme nejakú slabú stránku trochu rozvinúť. Druhá vec je, že vďaka svojim talentom sa občas dostávame do situácií, kedy v nás iní ľudia vidia pre seba zdroj – buď informácií, alebo podpory, niekedy len na vypočutie a niekedy, nemusí to byť úmyslene, nás chcú využiť. Vtedy za to, že máme dar, platíme cenu vyčerpaním, sklamaním, izoláciou. A dokázať robiť pre seba nové, zdravšie voľby (a napríklad sa začať brániť), nás tiež bude stáť energiu.

Týmto dlhým úvodom som si tvorila priestor pre zmysel tohto princípu: Všímajme si súvislosti a robme svoje voľby vedome a uvedomele. Čím dôležitejšia vec, tým lepsie (nie nutne viac) sa potrebujeme zamyslieť, s čím všetkým je prepojená, kde nás to ovplyvní (prípadne aj iných ľudí) a v čom je tá cena.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha 38 − 34 =