Každé ÁNO je zároveň NIE (niečomu ďalšiemu)

ÁNO hovoríme vďaka našim rozhodnutiam, sľubom, záväzkom. Aj neochotné prikývnutie je formou toho, ako povieme ÁNO niečomu, čo nechceme. Niekedy sú naše voľby vedomé, inokedy ich robíme zo zvyku, alebo v rámci taktického riešenia situácie, ktorú chceme uzavrieť. Zakaždým, keď poviene ÁNO, ktoré tak necítime, hovoríme NIE sami sebe.

Samozrejme, že sú situácie, kedy je naše ÁNO úprimnou voľbou a želaním pustiť sa do niečoho a NIE za ním nám prináša preorganizovanie ostatných vecí, ktoré sú v danom momente menej dôležité. No niekedy aj nadšené ÁNO na ponuku väčšej zábavy, ako sú naše aktuálne povinnosti, potreby alebo túžby, bude zásadným NIE pre naše zdravie, oddych, vzťahy, alebo schopnosť urobiť dobre ďalšiu svoju prácu.

A potom je tu ešte situácia, kedy sa rozhodneme neurobiť nič, hoci by sme mali. Neurobiť nič je tiež voľba. Voľba, ktorá nám dáva čas a zároveň bude mať svoju cenu, ktorú zaplatíme stresom, výčitkami svedomia, hnevom, ak za nás rozhodnutie urobí niekto iný, alebo kvalitou vzťahu, ktorý sme ohrozili.

Hovoriť vedomé NIE tam, kde chceme niečo iné, alebo chceme jednoducho uprednostniť seba pred požiadavkami a potrebami okolia, nám prinesie vyššiu spokojnosť, hoci to zo začiatku bude stáť energiu a odvahu. Lebo aj každé NIE v sebe nesie príležitosť pre ÁNO sebe…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha 11 − 3 =