Najdôležitejší vzťah

Zamýšľam sa už nejakú dobu nad tým, prečo nás v škole, alebo možno už v skôlke, neučia, ako budovať vzťahy. Lebo všetci vzťahy v živote máme a potrebujeme. Sme spoločenské stvorenia a viac alebo menej dobrovoľne sme súčasťou rôznych vzťahov.

No začnem z trochu inej strany, keďže som stále viac presvedčená, že na to, aby sme mohli kvalitné vzťahy s inými ľuďmi vytvárať a budovať, potrebujeme mať vyjasnený ten najdôležitejší – vzťah so sebou.

Lebo to, ako vnímame sami seba a ako k sebe pristupujeme, definuje do veľkej miery, ako k nám budú pristupovať iní, aké vzťahy budeme vytvárať, aj ako dlho nám vydržia, resp. či budú súčasťou nášho života, aby sme z nich mohli čerpať podporu, alebo sa stratia bez toho, aby sme rozumeli, čo sa vlastne stalo.

Tak som premýšľala nad tým, čo je podľa mňa dôležité, aby sme si tvorili kvalitný vzťah k sebe. Vychádzam z vlastnej skúsenosti, čo pomohlo mne a ľuďom okolo mňa, ktorí mi dôverovali pri svojich hľadaniach toho, čo bude fungovať im.

Najprv sú tu uvedomenia. Niektoré sú predpokladom na to, aby sme vzali svoju spokojnosť do vlastných rúk a začali si vzťah k sebe pestovať, iné prichádzajú postupne s objavovaním praktík, ktoré nám fungujú.

  • Byť spokojní vnútorne prenáša spokojnosť aj smerom von
  • Len sami dokážeme zistiť, čo naozaj chceme a keďže sme individuálni a každý je iný, aj to, čo chceme, budú rôznorodé veci (a je jedno, čo nám hovorili, že máme chcieť)
  • Nikto zvonku nás nedokáže zmeniť, takže na sebe môžeme pracovať len každý za seba, no dobrá správa je, že sa môžeme inšpirovať všade okolo a že aj malý posun cítime ako príval energie
  • Sami máme v moci, ako sa cítime – môžeme a dokážeme sa rozhodnúť, na čo a ako budeme reagovať
  • Vnútorná rovnováha je cesta k spokojnosti a povedať si, aký vzťah k sebe chceme mať a ako sa chceme vo vlastnom živote cítiť, je základom toho, aby sme mohli svoju spokojnosť cielene budovať
  • Vedieť, čo je pre nás dôležité, aké sú naše životné hodnoty a ako sa v našich skúsenostiach prejavujú, alebo menia

A potom prichádzajú aktivity. Každému z nás funguje niečo iné, každý potrebujeme začať z iného konca, no dôležité je niekde začať a pokračovať.

  • Starostlivosť o seba – o telo myseľ, dušu. Robiť veci, ktoré nás tešia a dovoliť si nemíňať energiu na tie, ktoré nás netešia, ale musíme ich urobiť. Alebo nájsť spôsob, ako ich viac nerobiť a robiť niečo iné, lepšie.
  • Premýšľať nad tým, kam smerujeme a ako to chceme dosiahnuť, plánovať a realizovať.
  • A následne reflektovať, ako a v čom sa nám darí, vďaka čomu sa nám to darí a čo ďalšie chceme.

Ak vám čokoľvek z toho dáva zmysel, pozrite sa na svoj najdôležitejší vzťah a rozhodnite sa, čo pre seba idete urobiť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha − 1 = 1