4 otázky pre každého z nás na vytvorenie bohatého a zmysluplného života

„Nepremeškaj všetky farby dúhy pri hľadaní pokladu.“ (neznámy autor)

Je tak frustrujúce prechádzať životom bez jasného smerovania a každý deň sa zamýšľať, či sa to niekedy zmení… Veď koniec-koncov, nekončiaca radosť a zmysluplný život sú len pre bohatých a slávnych a predstava naplňujúceho žitia sa zdá tak vzdialená od našich bežných dní.

Všetci sme vyrastali s rôznymi „pravdami“, ktorými žili naše rodiny a okolie, v ktorom sme žili. Niektoré sa ukázali viac a niektoré menej pravdivé a praktické a viac alebo menej nás vzdialili od žitia nášho vlastného života. Takže sme si potom každý riešili svoje presvedčenia, ktoré nás spomaľovali v tom, čo sme začali v živote chcieť a každý z nás si odvtedy hľadá svoje cesty.

Správne otázky nás dokážu previesť cez hmlu k jasnému pohľadu na veci a hodnoty, ktoré potrebujeme vidieť, aby sme sa pohli ďalej. S nasledujúcimi 4 otázkami sa môžete dostať k pokladom vašej mysle. Zamerajte sa na okamžité odpovede, ktoré vám pri nich napadnú.

  1. Aké kvality má vaše superhrdinské ja vo vzťahu k iným ľuďom?

Predstavte si, že vaše vnútorné obavy zmizli – ako sa zmení vaše správanie voči iným?

Umožni vám to pozrieť sa na vzťahy, aké chcete mať, ako by sa vaše ideálne ja správalo k iným ľuďom. Zamyslite sa aj nad tým, ako sa váš superhrdina správa, keď je pod tlakom – podriadi sa, alebo odvážne povie „nie“?

2. Do akých aktivít by ste mohli smerovať svoju energiu, aby vás hlboko vnútri naozaj tešili?

Predstavte si, že práve dostávate cenu za celoživotnú prácu. Ako by popísali vaše úspechy, keď vás volajú na pódium prevziať si cenu?

Toto cvičenie nemá odhaliť vašu vášeň alebo zmysel, je vytvorené tak, aby posvietilo ba vaše hodnoty, ktoré sú pre vás dôležité a môžete ho použiť pri každej príležitosti, keď chcete zvýšiť svoj entuziazmus.

3. Akými obavami trávite príliš veľa času?

Predstavte si, že sa v starobe pozeráte späť na svoj život – aké odporúčanie by dalo vaše staré ja vášmu mladšiemu ja?

Každodenné problémy sa niekedy môžu zdať neprekonateľné. Ale naozaj na nich záleží vo veľkom obraze? Bude o pár mesiacov záležať na tom, že vás niekto ohováral?

4. Čoho nerobíte dosť?

Predstavte si, že máte nekonečne veľa času. Čomu by ste sa venovali?

Doprajete si dostatok času na obnovenie svojej energie, alebo ledva zvládate všetky požiadavky, ktoré na vás svet kladie? Ak si teraz uvedomujete, že sa o seba nestaráte dosť, potrebujete sa práve na to zamerať – vaše potreby sú rovnako dôležití ako potreby ľudí okolo vás. Ak vám záleží na tom, aby ste žili zmysluplne, potrebujete začať robiť oveľa viac toho, čo vás robí šťastnými.

Žite podľa svojich najvyšších štandardov

Zmysluplný život stojí za to žiť. Zobúdzať sa každé ráno s nadšením nemusí byť na konci vašich priorít. Ujasnenie svojich hodnôt a túžob vám umožní robiť správne rozhodnutia a vidieť rôzne alternatívy.

Máte moc ozvať sa, keď niekto prekračuje vaše hranice, alebo chce od vás príliš veľa.

Na to, aby ste napĺňali svoje sny nepotrebujete veľa  peňazí.

Keď už raz presuniete svoju pozornosť na to, čo naozaj chcete a dovolíte si žiť podľa svojich hodnôt, už nikdy sa nebudete sami seba pýtať „na čo je to všetko dobre?“.

Autor Andrea Still, skrátený preklad (plná verzia tu)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

52 + = 60