Rozhoduj sa podľa toho, čo si ochotná/ý ľutovať

Niektoré voľby majú moc ovplyvniť to, kým sa staneme, akým človekom sme a akým človekom budeme. Ovplyvňujeme nimi život – svoj a/lebo aj život niekoho iného.

Zodpovednosť za týmito voľbami nás prirodzene dostáva do stresu a cyklenia v procese rozhodovania. No keď zároveň vieme, že ak sa nerozhodneme a iba necháme veci také, ako predtým, budeme sa cítiť len horšie a horšie, prípadne, ak už tento cyklus pár rokov absolvujeme, dostávame sa k uvedomeniu, že rozhodnutie je jediná cesta von z nášho malého osobného pekla.

A možno nepotrebujeme urobiť hneď zásadnú zmenu a potrebujeme si malými krokmi začať testovať pocity, ktor nám aj malé zmeny začnú prinášať.

A možno si uvedomíme, že malých zmien sme už urobili kopec a teraz je čas na tú veľkú.

A možno prídeme na to, že sa zmeny vlastne bojíme. Ak sa tu na chvíľu zastavíme a pozrieme sa na to, z čoho ten strach vychádza, v zásade sú len 2 skupiny odpovedí

  • Strach, že urobíme niečo, čo budeme ľutovať a nebude sa to dať zvrátiť
  • Strach z diskomfortu a následkov, ktoré sa nám nebudú páčiť

Ak je to ten prvý strach, je veľká šanca, že sa rozhodnujeme len o čiastkovom riešení, ale potrebujeme sa pozrieť na väčší celok a pomenovať rozhodnutie, ktoré naozaj potrebujeme urobiť. A v ňom sa pozrieť aj na súvislosti a ako ich vieme ošetriť, vyriešiť, komunikovať… A aká bude cena za toto rozhodnutie. Pomôcť môže aj pohľad do budúcnosti “Ak toto rozhodnutie urobím, aký bude môj život o rok? Čo všetko sa zmení? Čo z toho k lepšiemu? O čo prídem? A čo príde namiesto toho, čo by inak nemohlo nastať? Aké budú moje vzťahy?”

Ak cítime druhý zo strachov, narážame pravdepodobne na vlastnú pohodlnosť a neochotu vzdať sa statusu, pohodlia, vychodených ciest. Tu môže pomôcť pozrieť sa tiež do budúcnosti cez “Ak teraz nič nezmením, čo bude o rok? Ako sa budem cítiť? Aké budú moje vzťahy? Z čoho budem mať radosť?” Tieto odpovede nám môžu zvýšiť pocit urgentnosti pre rozhodnutie, lebo predstava, že ďalší rok bude trvať niečo, čo je síce pohodlné, ale nie vyživujúce, už nechceme. Alebo si povieme, že to pohodlie je zatiaľ viac ako všetky komplikácie, ktoré si rozhodnutím zhmotníme. Aj to je v poriadku. A možno o rok už táto optika bude iná. Alebo sa môžeme ešte zamyslieť, ktoré naše voľby budeme môcť prehodnotiť a ktoré budú finálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha + 63 = 64