Ako hľadať svoj zmysel

Našla som včera článok, ktorý som si už skôr odložila a keďže som práve mala náladu zamyslieť sa, prešla som si jednotlivými otázkami, na ktoré sa zameriava. Napriek mojej úvodnej zdržanlivosti (ako by mohlo stačiť nejakých 5 otázok?) ma výsledok príjemne prekvapil.

Postupnosť jednotlivých zamyslení a záverečné uvedomenie mi priniesli pocit spokojnosti a energie pustiť sa do vecí, ktoré som už dlhšie chcela, ale vďaka týmto otázkam dostali prepojenie na niečo zmysluplné, čomu verím. Možno pomohlo aj to, že som si odpovede písala rukou, ale ak vám viac vyhovuje písať si ich na počítači, alebo si ich nepísať vôbec, urobte to tak 🙂

A tu je preklad textu, autorom je Steve Knox pre success.com:

Ak hľadáte svoj zmysel, opýtajte sa sami seba týchto 5 otázok

 1. Prečo som tu?
 2. Úplne vážne – práve teraz, kdekoľvek ste… prečo ste tu?
 3. Čo ma priviedlo k tomuto momentu?
 4. Aké svoje schopnosti, talenty, osobnosť a kreativitu mám k dispozícii?
 5. Bez obviňovania alebo racionalizácie, čo práve robím so svojím životom?

Kým sa stávate prevažuje nad tým, kým ste dnes. Ak vás to, čo dnes robíte, nerobí lepším človekom, alebo nepomáha svetu byť lepším miestom, asi ste na nesprávnej ceste.

Zvyčajne nechávam svojich klientov napísať list svojmu budúcemu ja. Ak investujete čas do popísania detailov toho, ako sami seba vidíte o rok, o tri roky alebo aj o 30 rokov, dávate sami sebe úžasný dar – nádej.

S presvedčivým obrazom budúcnosti získavate cieľ, na ktorá sa môžete zamerať.

 • Aký je môj príbeh?

Príbehy sú silné bez ohľadu na to, či sú skutočné. Poskytujú vám rozprávanie na život a lekcie, ktoré chcete odovzdávať ďalej, ktoré formujú a zásobujú informáciami osobu, ktorou sa stávate.

Jedným z dôvodov, prečo dnes zažívate nepokoj a frustráciu, môže byť chýbajúci lepší príbeh, ktorý by formoval váš život. Potrebujete hrdinské rozprávanie, príbeh, ktorý z vás vytiahne to najlepšie ja. Rozprávanie, ktoré pritiahne vašu plnú pozornosť, silu a osobnosť, aby ste tvorili svoj významný a podstatný život.

To vyžaduje poznanie dobrého a zlého vo vašom doterajšom príbehu. Veľká časť z toho je aj naučiť sa, ako pustiť vinu a žiaľ z minulosti a začať žiť svoj život s novým presvedčením. Nemôžete zmeniť minulosť, ale môžete vytvoriť svoju lepšiu budúcnosť. Urobte vedomé rozhodnutie, že sa prestanete definovať cez to, čím nie ste. Dnešok je nový deň a nová príležitosť začať žiť lepší príbeh.

Buďte zodpovední voči svojmu budúcemu ja, žite s hlbším zmyslom pre zodpovedné využívanie talentov a schopností, ktoré ste dostali.

 • Koho potrebujem?

Nikdy nedosiahneme svoj plný potenciál bez pomoci ostatných. To, s kým trávite čas, podmieňuje, kým sa stávate. Investovanie do zdravých vzťahov a obklopovanie sa správnymi ľuďmi je kľúčové pre váš úspech.

Znie to možno drsne, ale ukončenie niektorých vzťahov budete musieť prijať – priatelia, ktorí nie sú naozaj priateľmi, ľudia, ktorí z vás vysávajú život.

 • Kto v mojom živote ma brzdí pri dosiahnutí môjho najlepšieho ja?
 • Koho potrebujem požiadať o pomoc?
 • Mám v mojom živote nejaké úprimné hlasy (mentori, kouči, hrdinovia)?

Ste stvorení do vzťahov. Máte svoje povolanie a hráte rolu vo svojom tíme, rodine a komunite. Definujte si, za koho bojujete a kto bojuje za vás.

Oslovte troch priateľov alebo mentorov vo svojom živote a opýtajte sa ich, čo vás podľa nich v živote brzdí a čo potrebujete, aby ste to prekonali. Urobte si poznámky, nebuďte defenzívni a poďakujte im, že sú vo vašom živote.

 • Čo je v hre?
 •  Čo ma v dnešnom svete rozčuľuje?
 •  Čo ma frustruje?
 •  Aký problém chcem vyriešiť?

Toto sú vodítka k vášmu poslaniu, okná do vašej duše. Prečo? Čo vás frustruje odhaľuje, o čo sa najviac staráte. Jediný spôsob, ako žiť život s vášňou, je odhaliť, pomenovať a bojovať za to, na čom vám najviac záleží.

Bez ujasnenia, o čo vám ide – príčina, človek, alebo konkrétna budúcnosť, čo je v hre, budete len prežívať a nikdy nezažijete úspech, ani pocit hlbokého významu. Hlboko vnútri viete, čo je pre vás najdôležitejšie. Kto je pre vás najdôležitejší.

Zdržovanie znamená doslova mrhanie posvätným. Každý jeden raz, keď sa ospravedlňujete, obviňujete, alebo si nájdete rozptýlenie namiesto práce na svojom živote, blížite sa k apatickej a náhodnej existencii. Takže prestaňte.

 • Ako môžem pomôcť?

Prvý termodynamický zákon hovorí, že energia sa môže transformovať z jednej formy do inej , ale nemôže byť vytvorená alebo zničená. Inak povedané, váš život môže zmysluplne ovplyvňovať iných. Aj v maličkostiach. Úsmev, objatie, poďakovanie, high-five, očný kontakt, email, milé slovo. Všetka energia vo forme nádeje od vás sa mení na inú. Aké je to krásne…

Ale musíte začať. Zaviazať sa k službe iným cez maličkosti. Dávať viac ako brať. Počúvať viac ako hovoriť. Napísať email alebo motivačný list niekomu, kto vám pomohol. Zamerať sa na seba a na ostatných.

Garantujem vám, že sami budete prekvapení, aký dobrý je to pocit, keď bojujete za niečo, na čom záleží. Pre niekoho, kto potrebuje vašu pomoc. Ak sa vedome rozhodnete pre empatiu, súcit alebo veľkorysosť, vaša voľba hlboko ovplyvní životy iných.

A možno v nich zapálite iskru, ktorá spôsobí, že urobia niečo pre ďalších. Predstavte si to.

Na týchto piatich otázkach záleží, lebo záleží na vás. Váš život nepatrí len vám. Svet potrebuje, aby ste odhalili, čo vám prinesie pocit, že ste živí a využijete to na službu väčšiu, ako ste vy sami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha 3 + 4 =