Šťastie a pokoj v duši (alebo aj niečo iné)

Celkom dlho som šťastie hľadala, kým som sa dostala k otázke, čo to vlastne je. A celkom dlho mi trvalo, kým som prišla na to, že sťastie si každý z nás definuje sám. Ako  a čo vnímame ako naše šťastie ovplyvňuje vela vecí. Od výchovy, cez vonkajšie a vnútorné okolnosti, vďaka ľuďom, ktorých stretávame, až po naše vnímamnie situácií, cez ktoré prechádzame. Ale nie o tom som chcela.

Kedysi som si myslela, že šťastie je extrémne pozitívny, iskrivý a radostný pocit, že sú to skôr prchavé okamihy, ako udržateľný stav. Preto som aj pochybovala, či je vôbec dosiahnuteľné snažením. Skôr som verila, že sú to viac-menej nepredvídateľné momenty vznikajúce v situáciách, ktoré prichádzajú šťastnou zhodou okolností. A také som aj zažívala.

Čím som staršia, tým viac si užívam stav, ktorý výborne popisuje pojem “pokoj v duši”. A stale viac sa mi pokoj v duši spája s mojím šťastím.

Asi som sem potrebovala dozrieť vekom a skúsenosťami. Pozorovaním svojich reakcií a pocitov v situáciách, ktoré neboli pekné. Vnímaním sveta okolo a postupným budovaním uvedomenia vlastnej hodnoty a mojich kvalít. A tiež diskusiami s rôznymi ľuďmi na rôzne témy. Určite ma posúva aj moja práca, keď riešim s inými ľuďmi ich chcenie posunúť sa a môžem vďaka tomu vidieť rôznorodosť toho, čo považujeme za dôležité.

Výsledkom je stav, kedy viem, kto som a mám sa rada. Akceptujem, kým som, aj že sa stále učím nové veci, takže zajtra možno budem iná ako dnes. To prijatie mi dáva balans a vnútorný pokoj. A to je pre mňa pomerne nový stav, ktorý mi zase dáva pocit šťastia. Udržateľného šťastia, ktoré mám vo vlastných rukách.

Zároveň viem, že za toto uvedomenie vďačím aktuálne pokojnému obdobiu, ktoré som si naplánovala a v ktorom si užívam leto, teplo a pohodu vyplývajúcu z menej práce. Takže viem, že príde obdobie, kedy bude náročnejšie nepodliehať stresu. No tento pocit pokoja v duši a jeho prepojenie na moje šťastie mi stoja za trochu snahy pri hľadaní spôsobov, ako sa k nim vracať.

Neviem, či môže byť pokoj v duši pre každého synonymom šťastia. No verím, že každý môžeme nájsť svoje pokojné šťastie a nepotrebujeme sa hnať za prchavými zážitkami, alebo sa spoliehať na “šťastné okolnosti”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha + 3 = 4