Osobná angažovanosť a ako ju naštartovať

Čo vlastne potrebujeme na to, aby sme boli angažovaní? Angažovaní vo vlastnom živote?

Napísala som kedysi zamyslenie o tom, že pocit slobody je v hlave. Keď teraz riešim angažovanosť (nielen pracovnú), uvedomujem si, že robiť veci, ktorým veríme a robiť ich tak, aby nám prinášali pocit uspokojenia, je jedinou cestou, ako si užívať to, že na niečom pracujeme… Že venovať svoj čas a energiu tvoreniu čohokoľvek má zmysel len vtedy, ak to zároveň napĺňa niektorú z našich hodnôt. A že aj na to sa potrebujeme pripraviť v hlave.

Každý z nás má k dispozícii 7 dní v týždni a 24 hodín počas dňa. Do tohto času sa všetci pokúšame zmestiť všetko… Častokrát aj veci, ktoré ani robiť nechceme. Pretože veríme, že ich robiť máme… alebo to od nás niekto očakáva… a síce nás to nebaví, ale robíme ich ďalej. A ani si neuvedomujme, že strácame iskru. Že sa cez svoj vlastný život len presúvame a nežijeme ho. A je jedno, či vôbec poznáme príčinu tohto stavu.

Keď si potom jedného dňa uvedomíme, že sa vo vlastnom živote netešíme, môžeme to jednoducho nechať tak. Alebo môžeme niečo zmeniť.

Môžeme začať hľadať tie veci, témy, oblasti a činnosti, ktoré nám znovu prinesú pocit, že robíme niečo zmysluplné, že tvoríme niečo väčšie, niečo, čo po nás zostane. Že pomáhame tam, kde to má hodnotu. Že vďaka nám sa iným darí lepšie. Alebo sa začneme venovať činnostiam, pri ktorých sa usmievame a jednoducho cítime, že to tak má byť. Keď sa to darí, ľudia okolo nás nám zrazu hovoria, že im je s nami dobre. Že vyzeráme spokojne. Alebo dokonca, že žiarime. A do života nám potom prichádzajú noví ľudia a nové príležitosti, ktoré otvárajú ďalšie možnosti ako sa viac venovať tomu, čo nás baví.

Takže k úvodnej otázke – na to, aby sme začali byť angažovaní vo engagement individualvlastnom živote si potrebujeme trochu upratať v hlave.

Uvedomiť, čo je pre nás v živote dôležité.

Aké vzťahy chceme mať.

Premyslieť si, aký život pre seba chceme. A koho v ňom chceme mať.

Čo nám prináša uspokojenie – aké činnosti, aktivity, pocity, ľudia, stretnutia…

Čo radi robíme a dodáva nám to energiu.

Čo je to, čo chceme dosiahnuť a prečo. A komu ďalšiemu to niečo prinesie.

A potom sa už len potrebujeme rozhodnúť, čím chceme začať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha + 84 = 94