Najlepšie, ako vieme

Stalo sa vám niekedy, že ste povedali niečo, čo iný človek pochopil úplne inak a vy ste sa potom cítili zle? Alebo naopak, az po dlhom vysvetľovaní ste prišli na to, že ste reagovali predčasne, lebo ste niečo pochopili inak, ako to bolo myslené?

Je veľmi nepravdepodobné, až vylúčené, aby sme si navzájom dokonale rozumeli. Na jednej strane máme vďaka našej rôznorodosti v myslení a pohľadoch na svet pestrosť názorov a možnosť inšpirovať sa navzájom. Na druhej strane, keďže sme v dorozumievaní odkázaní na komunikáciu, vznikajú väčšie alebo menšie nedorozumenia.

Spôsob, ako minimalizovať vlastné nepríjemné pocity, je v uvedomení si, že v danom okamihu robíme všetci to najlepšie, čo vieme. Možno s odstupom času, alebo v inej situácii, alebo s inými ľuďmi (atď) by sme dokázali reagovať inak, no nič to nemení na fakte, že už sme nejako zareagovali.

A platí to aj z druhej strany – ak sme nahnevaní na to, čo niekto povedal alebo urobil, je dobré uvedomiť si, že netušíme, čo ten človek vo svojom živote rieši, ako sa práve cítil, či nemal pocit, že sa musí brániť… a že jednoducho robil to najlpešie, čo vedel. Tiež by určite vedel zareagovať inak, keby mal čas na premýšľanie, alebo ho nebolela hlava, alebo sa práve neponáhľal pre choré dieťa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha − 1 = 1