5 zlatých tipov, ako dosiahnuť životnú zmenu

Všetci sme mali a stále máme sny. Vždy sa ako záblesk objavia v našej mysli, aby sme ich potlačili, lebo teraz nie je “správny čas”. Alebo im na chvíľu dáme priestor, aké by to bolo, keby sme si ich splnili… aby sme sa potom vrátili k svojim trochu neúprimným, niekedy dokonca nešťasným životom.

Áno, väčšina ľudí to tak má – chceli by sme žiť svoj sen, ale zároveň sa bojíme zmeny a neznámeho. No nemusíme zostaž zaseknutí. Týchto 5 tipov vám môže pomôcť naštartovať zmenu svojho života:

1. Nečakajte na veľké udalosti

Pri spätnom pohľade má môj život dlhú históriu snívania o zmene. No nikdy som ju neurobila, rok za rokom som zostávala v práci, ktorá ma už nenapĺňala, aby som si udržala pocit bezpečia, ktorý som chcela.

Pred rokom prišla zmena – stratila som prácu. Pocit bezpečia bol preč. Začala som hľadať prácu v mojej oblasti, hoci som vedela, že to už dávno nie je ono. No potom sa ozval hlad po dobrodružstve a odvážila som sa v tej nestabilite pozrieť sa na to, čo vlastne naozaj chcem.

Dnes už viem, že tú zásadnú zmenu vo svojom živote som mohla urobiť dávno aj bez tej drastickej udalosti, ako strata práce bola.

Nemusíme čakať na veľké udalosti (ktoré väčšinou ani nie sú príjemné), aby sme urobili zásadné zmeny. Vaľa intenzívna túžba je znakom, že ste pripravení.

2. Nečakajte na perfektný deň

Takže už ste urobili rozhodnutie, že chcete svoj život zmeniť. No dnes ste v práci príliš zaneprázdnení. Vlastne, celý týždeň máte plný. A, úprimne, až budúci mesiac budte mať priestor, kedy sa môžete na ten “veľký projekt” uvoľniť. Viete, kam to smeruje, však? Nikdy sa k realizácii zmeny svojho života nedostanete bližšie ako “budúci mesiac”. Ak nie ste bolesivo tlačení, aby ste to urobili, vždy sa nájde dosť dôvodov, prečo nezačať.

No môžete začaž hneď dnes, bez ohľadu na to, aká plný je váš pracovný aj súkromný život. Trik je v tom, že sa na zmenu svojho života začnete pozerať presne tak, ako to je: proces. Proces, ktorý obsahuje množstvo malých aj veľkých krokov, ktoré vás spoločne posunú ku zmene, ktorú chcete. A všetko, čo otrebujete urobiť, je stráviť denne hodinu (alebo viac, ak chcete) robením týchto krokov. Ak vám váš harmonogram neumožňuje hodinu času na váš sen, začnite vstávať o hodinu skôr, aby ste prácou na svojom sne začali deň.

Tak môžete svoju zmenu dosiahnuť plánovane, krok za krokom, hodinu za hodinou, deň za dňom.

3. Vnímajte nepohodlie ako dobré znamenie

Všetky nové veci prinášajú diskomfort, je to náš zabudovaný mechanizmus komfortnej zóny, ktorý nám hovorí, aby sme zostávali v tom, čo poznáme. Ale vyhýbať sa novým veciam kvôli nepríjemnímu pocitu by bolo pre náš život fatálne. Lebo ten pocit vlastne nemusí byť nepríjemný, ak si uvedomíme, že je to len ochrama, ktorá nám pred tisíckami rokov zabezpečovala prežitie.

Takže sa zamerajte na to, čo vám nová situácia prináša, ako sa vďaka nej posuniete, a to vám umožní falošný alarm z nepríjemného pocitu minimalizovať.

Meniť svoj život je vždy o nových situáciách a nových skúsenostiach, úvodné nepohodlie je teda dobrým znamením, že ste na správnej ceste.

4. Urobte to aj tak (bez ohľadu na to, čo hovoria iní)

Pamätám si to presne – keď som svojim blízkym povedala o zmene, ktorú sa chystám urobiť a úplne zmeniť oblsť, v ktorej pracujem, boli prekvapení a znepokojení zároveň.

Ak ľudia vo vašom okolí reagujú podobne, nebuďte sklamaní. Iba sa cítiaa nesvoji z vášho nového ja a chcú vás chrániť. Bezpochyby meniť svoj život so sebou nesie riziká, ale vy sa o seba dokážete postarať a nájsť takú cestu, ktorá bude pre vás tá správna.

Napríklad môj strach z nesprávnej cesty sa vyliečil vďaka úvodnému prieskumu a plánovaniu – najprv som sa zamerala na fungujúce biznis modely a dôveryhodných ľudí z oblasti. Po potvrdení prvých krokov som sa už cítila sebaisto.

5. Spojte sa s podobne premýšľajúcimi ľuďmi

Znie to trochu ako “nahraďte svoje okolie”, čo ale nie je to, čo vám odporúčam. Ak vás vaši blízki nemôžu (zatiaľ) podporovať, lebo ich samých vaše rozhodnutie trochu desí, potrebujete iných ľudí. Našťastie je dnes jednoduchšie ako kedykoľvek predtým spojiť sa s podobne premýšľjúcimi ľuďmi  – mňžete počúvať podcast, pridať sa do skupiny na facebook-u alebo LinkedIn-e, ísť na stretnutie organizované v blízkosti.

Ak sa obkolpíte ľuďmi v podobnej situácii, ako je tá vaša, proces budovania vášjho vysnívaného života bude oveľa jednoduchší.

 

Takže na zhrnutie – ktorý je najlepší deň na zmenu vášho života?

Áno, správne… DNES!

Nečakajte, určite už máte všetko na to, aby dnešok mohol byť vaším novým štartom!

 

Napísala Vera Kuhr

Preložené z originálu publikovaného na www.stevenaitchison.co.uk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha − 1 = 1