4 otázky, ktoré zmenia váš život

Nič nie je stále. Veci sa buď menia k lepšiemu alebo k horšiemu, ale vždy sa menia. Rovnako tak ľudia. Buď sa rozvíjame alebo nie (s ohľadom na vývoj vonkajšieho sveta, ak sa nevyvíjame, tak sa vlastne zhoršujeme).

Nasledujúce otázky nám môžu pomôcť v našom posune:

1. Kto ste a čo chcete?

Loď v prístave je v bezpečí, ale to nie je to, na čo bola postavená. (William Shedd)

Občas sa všetci zasekneme a máme pocit, že je jednoduchšie uprednostniť známe bezpečie pred zmenou a neistotou. Táto otázka vám pomôže začať s myšlienkou na konečný stav, ktorý chcete dosiahnuť. Čo chcete? Aké sú vaše silné stránky? Čo je vaša vášeň? Ako svoje talenty a vášne prepájate do toho, čo robíte? Prejavujú sa vo vašom kalendári?

2. Kde ste a prečo ste tam?

Môžeme dieťaťu odpustiť, že sa bojí tmy. Tragédia nastane, ak sa dospelý bojí svetla. (Platón)

Ak si chcete naplánovať trasu svojej cesty, navigácia nezačne pracovať, kým nepozná miesto, odkiaľ chcete vyraziť. Pri tvorení svojej životnej mapy sa potrebujete pozrieť na to, kde aktuálne ste a ktoré rozhodnutia vás tam dostali. Možno nie všetky boli najlepšie, ale sú vaše.

Takže sa pozrite na fakty a na to, kde sa nachádzate v porovnaní s tým, kde by ste chceli byť.  Rozdiel medzi týmito dvomi bodmi vám ukáže správne smerovanie. Keď viete, kde ste, môžete ľahko objaviť, čo potrebujete pre posun na miesto, kde chcete byť.

3. Čo urobíte a ako to urobíte?

Sme tým, čo opakovane robíme. Výnimočnosť teda nie je stav, ale zvyk. (Aristoteles)

Zmysel a nadšenie sú kľúčové pre vytvorenie nášho najlepšieho možného života. Ale zmysel a nadšenie bez plánu sú len fantáziou. Ak naše sny narážahú na realitu, realita vyhráva. Nás sen začne byť viac ako len ilúzia, keď pomenujeme ciele a začneme vytvárať nové zvyky na ich dosiahnutie. Plán je mostom na zmenu sna do reality.

Čo by ste radi robili, čo zatiaľ nerobíte? Čo stojí v ceste vášmu napredovaniu? Aké kroky dnes vás posunú tam, kde chcete byť zajtra? Posúvajú vás tam vaše každodenné aktivity?

4. Kto sú vaši spojenci a ako vám môžu pomôcť?

Dvaja sú viac ako jeden, pretože ak sa jednému nedarí, druhý mu môže pomôcť. Škoda pre toho, kto padne a nemá mu kto pomôcť. (Kráľ Solomon)

Niekedy sa nám naša cesta javí ako osamelá. no aj aj vtedy môžeme vyuťiť silné stránky, vedomosti a múdrosť ľudí, ktorí nás obkolopujú. No musíme dať pozor na prirodzenú tendenciu utiahnuť sa do osamelosti, keď sa nám nedarí. No vtedy práve potrebujeme spriaznených ľudí najviac. Nie je len príjemné, ale bezpodmienečne nutné mať okolo seba ľudí, ktorí nás podporujú, rozumejú nám a sú ochotní pomáhať.

Náš posun stojí na tom, že sami sebe rozumieme, poznáme svoje silné stránky a dokážeme nenechať naše nedostatky ovplyvňovať nás.

Tieto 4 otázky nikdy nezostarnú, stávajú sa len hlbšími tým, ako sa my sami posúvame. Pomáhajú nám premieňať informácie o seba na transformáciu seba.

 

Tento článok je časťou z knihy Who are you? What do you want?: 4 questions that will change your life od Mick Ukleja a v origináli bol publikovaný na LeadershipTraQ.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha 73 − 67 =